SIK SORULAN SORULAR

Türk yasalarına ve Türk sağlık mevzuatına göre saç ekim merkezi yada saç ekimi merkezi diye bir kavram yoktur .Sağlık bakanlığı kriterlerine göre halihazırda saç ekimi hastanelerde bizzat doktor tarafından yapılması zorunlu tıbbi bir işlemdir .2003 yılındaki güzellik merkezleri yönetmeliğine göre açılmış olan saç ekim merkezleri daha sonraki yıllarda yönetmelik kaldırılmış olduğundan hukuki olarak yürürlükten kaldırılmışlardır.Halihazırda saç ekimi uygulamalarını anlaşmaları olan hastanelerinde yapmaktadırlar .Yada hastane dışında yasal olmayan ortamlarda yapılmaktadır.
Saçsızlık ,erkek nüfusun %50 dan fazlasını etkileyen bir sorundur. Dolayısıyla saç dökülmesine yönelik koruyucu uygulamalar ve saç ekimi söktörü dünya- Turkiye nüfusunun devasa bir çoğunluğunu kapsayacak şekilde büyük bir pazara hitap etmektedir. Peki saç nakli her erkeğe yapılabilir mi ? Elbette hayır. Gerçekçi olmak gerekir.Açıklığı çok geniş olan kişilerde çok iyi planlama gerekir. Eğer ugun değilse saç ekiminden vazgeçmek en mantıklı yoldur.Kişiden toplam olarak alınabilecek kök sayaısı ile, nakil yapılabilecek saçsız alan orasında mantıklı bir oran olmalıdır. Saç naklinde sorun olabilecek hastalıklar hemofili ve benzeri pıhtılaşma bozuklukları ve coumadin (kan sulandırcı ) kullanımdır.Bu tür kişilere saç nakli yapmak doğru değildir.
Saç ekimi minör de olsa cerrahi bir uygulamadır, tıbbi bir uygulamadır. Biz böyle bir garanti belgesini uygun bulmuyoruz.Garanti belgesi veriyoruz diyen yerlere de saygı duyuyoruz..Ama saç nakli yapılan kişilere, operasyonu kimin yapığını, kaç kök ekildiğine ne gibi tıbbi uygulamalar yapıldığını içeren doküman belgeyi elbette veriyoruz.
Bize gelen e-maillerin bir çoğunda bu sorulmakta. Mikro motorla alım köklere hasar veriyor mu diye soruluyor. Mikro motorla olsun ya da elle alım olsun farketmez, deriye küçük de olsa bir insiz yon kesi yapılmaktadır. Cerrahi de genel prensip olarak 1 mm den küçük kesiler gözle görülecek izi bırakmazlar. Mikro motor eğer doğru bir yöntem ile kullanırlarsa hız avantajından dolayı çok iyi bir yöntemdir. Manüel elle alımlarda da büyük çaplı uçlar kullanıldığı takdirde mutlaka iz kalacaktır.ayrıca mikro motor çok yüksek devirlerde kullanılırsa köklere mutlaka hasar verebilir. * Düşük devirde kullanım *Alım yapılacak ucunun çapı ( 0,7- 0,8 mm ) Klinik uygulamalarımızda, doğru uygulandığı takdirde, mikro motorun daha avantajlı olduğunu tespit ettik. Elle alım yapan meslektaşlarımıza da elbette saygımız vardır.
Modern tıbbın saç ekiminde geldiği en son nokta olan FUE yönteminin kısıtlı da olsa bazı dezavantajları olabilir. FUE yönteminde , Mikro motor tekniğinin yaygın olarak kullanımıyla çok daha yüksek sayıda kökler elde edilmektedir. FUE yöntemiyle saç ekimi , alınabilecek kök sayısına göre, 1 günden fazla sürebilir. Manüel alımda daha kısıtlı sayıda kök alınabileceğinden, bu gün sayısı daha da artabilir. Çok yüksek sayıda kök alımında, ister mikro motorla ister manüel elle alım olsun,, saçlar sıfır numaraya traş edildiğinde ense bölgesinde izler belli olabilir.Çok ince telli saçlarda saç ekimi verimliliği FUE yönteminde düşebilir. Daha geniş alanlardan alım yapıldığı için, kullanılan lokal anestezist ilaç miktarı daha yüksek olacaktır.Her ne kadar bunlar dezavantaj gibi görülse de artı FUE yöntemiyle saç ekimi FUT yönteminde göre çok daha avantajlıdır.
Saç nakli,lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir .Bizim işimiz sadece deri iledir. Lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılırken elbetteki ufuk bir ağrı duyulacaktır. Anestezi işlemini yapacak doktor, eğer anatomik noktaları iyi bilirse,daha düşük dozda anestezi ile konforlu bir uyuşturma işlemi tamamlanmış olur. Ağrı acı eşiği denilen kavram her kişide farklıdır. Kısaca ağrı eşiğini, beynin yapılan iğneye karşı verdiği tepki olarak tanımlayabiliriz.Bazı kimseler yapılan lokal anestezi iğnelerini çok hafif olarak tanımlaya bilirken, ağrı eşiği düşük olan kişiler, fazla ağrı çektiklerini söyleyebilirler.Saç ekimi bitiminde ve daha sonrasında ise ciddi anlamda herhangi bira ağrı olmayacaktır.
Saç ekimi yaptırmak isteyen bir çok kimsenin sorduğu sorudur. Kişilerin, acaba saç ektirdikten sonra ekilen saçlar daha sonra dökülecek mi diye bir endişeleri vardır. Teorik olarak iki kulak arası donar bölge saçları, dökülmeye karşı dirençlidirler. Dolayısı ile nakledildikleri ön bölgelerde de bu ekilen saçlar dökülmez..Fakat bu saçların ömür boyu dökülüp dökülmeyeceği konusunda değişik görüşler ortaya çıkmıştır.Bu konudaki bizim de katıldığımız görüş şudur. : Eğer iki kulak arasındaki don-ör bölge saçları dökülmüyor ise ekilen saçlar da dökülmeyecektir. Eğer donar alan saçlarında dökülme olursa nakledilen saçlar da dökülecektir. 80-90 yaşındaki bir kişinin ense donor bölgesindeki saçların da seyreldiği,döküldüğü saç tellerinin de oldukça inceldiği görülür.Dolayısı ile saç nakli yaptıran bir kimse, 80-90 yaşlarına geldiğinde, donor bölgesi saçları seyrelmiş dökülmüş ise, nakil yapılan ön bölgedeki saçları da dökülmüş olacaktır. Bu durum, göğüs ve sakal kılları için de geçerlidir
Saç ekimi uygulamasından sonra küçük kurumuş nokta nokta şeklinde kan pıhtıları oluşacaktır. Bu pıhtılar ilk yıkama işleminden sonra yavaş yavaş kaybolacaktır. Peki ilk yıkma ne zaman ve nasıl yapılır. İşlemden 24-48 saat sonra ilk yıkama yapılacaktır.Yıkama işleminden önce yumuşatıcı bir krem (tercihen bepantol losyon yada pantenol losyon) ekim yapılmış alana hatta KÖK alınan ve donör alana çok ince bir katman halinde nazikçe sürülür. Bunun amacı kurumuş kan pıhtılarını yumuşatmaktır Yaklaşık 45 dakika bu şekilde beklenir. Sonra yıkama işlemine geçilir. Su ılık olmalıdır, duş başlığı tazyikli olmamalıdır. İlk önce ılık su ile saç ekimi yapılmış alan yavaşça yıkanır sürülmüş kremleri akması sağlanır. Daha sonra şampuan ile sürülür yavaş ve tampon yapacak şekilde yıkma işlemi tamamlanır. Yumuşak bir havlu ile hafifçe kompres yapılarak kurulanır. Donör bölge (saç alınan bölge) biraz daha sürterek yıkanır. Bu şekilde günde en az iki defa yıkama yapılmalıdır. 10 'cu günde saç ekimi yapılmış alandaki kabuklar tamamen dökülmüş olmalıdır.
Saç Ekimi sonrası dönem , belkide saç ekimi yaptıran kişi için en zor dönemlerden biridir. Beklemek sabretmek gerekecektir. Özellikle ilk 2 gün çok dikkat edilmelidir. köklerin kaynaması tutunması için saçlı deriye olabilecek travmadan kaçınılmalıdır. Doktorunuzun siz tavsiye ettiği şekilde saçınızı yıkayınız.Yaklaşık 7-10 gün içerisinde kabuklar dökülecektir. 20. günden sonra şok dökülme denilen durumu yaşayabilirsiniz. Saçlar önce dökülecek, yaklaşık 3-4 ay sonra yavaş yavaş tekrar çıkmaya başlayacaktır. Tecrübelerimize göre en sıkıntılı dönemdir. Şok dökülmeyi yaşayan kişilerin çoğu bunu kabul etmek istemeyecektir. Acaba saçlarım yeniden çıkar mı yoksa çıkmaz mı gibi bir endişe içine girmesi kaçınılmazdır. Ekilen saçlar çıkmaya başladıktan sonra, bu endişeler yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır.Altıncı ayda %50 lik bir seviyeye ulaşır .Bir yılın sonunda istenilen sonuç elde edilmiş olur.